Що таке лляна мука
Льняну борошно отримують перемелювання насіння льону. У домашніх умовах зробити це простіше простого: у кавомолку засипають порцію насіння, куплених в аптеці, і дрібно мелють до стану порошку. Таке борошно містить велику кількість рослинних білків і жирних поліненасичених кислот, у тому числі цінних Омега-3 і Омега-6. Особливістю якісного складу борошна є вміст у ній рослинних антиоксидантів лігнанов — вони активно борються з гормонами, запускаючими розвиток ракових клітин в організмі.
Багатий набір мінеральних речовин і вітамінів виводять лляну борошно в розряд здорових продуктів, величезним її плюсом є легке засвоєння всіх корисних речовин організмом людини. В лляний борошні містяться вітаміни групи В, А і Е, фосфор, натрій, цинк, хром, молібден, залізо, кальцій, марганець, мідь. Калію в борошні в сім разів більше, ніж в бананах, а магнію і цинку — в чотири рази. За рахунок своїх корисних властивостей лляна мука широко застосовується в кулінарії, косметології та для лікування багатьох захворювань. Вона підвищує імунітет, пригнічує розвиток грибкових захворювань, покращує перистальтику кишечника, попереджаючи запори.
Льняна мука для здоров’я
Важко знайти природний природний продукт, так що добре впливає на роботу кишечника та шлунка, як лляна мука. Дбайливо і ніжно відбувається очищення всього шлунково-кишкового тракту при регулярному прийомі продукту. Завдяки великому вмісту слизових речовин, порошок борошна надає обволікаючу дію, вичищаючи калові камені з глибоких «покладів», куди не можуть дістатися ні клізми, ні проносні засоби. Це не просто генеральна чистка організму, яка позбавляє від шлаків, паразитів і ліпідів, це ще й приємна, смачна процедура. Досить замість сніданку змішати 100-200 грамів нежирного кефіру, кисляку або йогурту з десертною ложкою льняної муки, щоб протягом дня кишечник добре почистити без спеціальних вправ або методик. Проводити таку ретельну збирання організму потрібно протягом трьох-чотирьох тижнів два-три рази на рік з метою профілактики. При цьому необхідно вчасно виводити пов’язані борошном шлаки, випиваючи до двох-трьох літрів чистої води в залежності від ваги тіла.